postheadericon Klasické elektrické přímotopy

Klasické elektrické přímotopy nebo také přímotopné konvektory jsou stále hojně využívány pro trvalé topení, kdy fungují stejně jako například běžné teplovodní radiátory. Dají se snadno a velice přesně regulovat. Při spotřebovávání energie současně z ní vytápějí místnosti. Běžné přímotopné konvektory mají podobu bílého plechového topení, které je vybaveno mřížkou s průduchy, kudy teplý vzduch proudí z konvektoru. Dají se přimontovat na stěnu. Jejich výhodou je poměrně tenká konstrukce, která příliš nezavazí do prostoru – oproti například akumulačním kamnům, která jsou širší kvůli výhřevnému akumulačnímu jádru. Současně jsou dostupné také konvektory nízké konstrukce, které je možné nainstalovat pod velká okna, kde není prostor na klasické vysoké konstrukce.

 

Elektrické přímotopné konvektory jsou vzhledově velice podobné plynovým topným tělesům, ovšem s tím rozdílem, že nepotřebují před topnou sezonou žádný zásah. U plynových topení je nutné nejprve zapálit plamínek. V obou případech se ale přímotopy při prvním použití vypalují, což může způsobit při prvním použití zápach, takže dobře větrejte.

 

Přenosné elektrické přímotopy

 

Kromě elektrických přímotopných konvektorů na stěnu jsou k dostání také jejich přenosné verze. Ty jsou vybaveny nožkami, na kterých pak celý přímotop stojí. Samozřejmostí by mělo být umisťování konvektoru pouze na nehořlavý podklad. Přenosné přímotopné konvektory jsou pak ideální volbou na příležitostné ohřívání prostor nebo na vytápění v místech, kde není potřeba topit trvale, jako jsou například kanceláře, dílny, chaty a podobně. Přenosné přímotopy mohou mít kromě standardních elektrických přímotopných konvektorů podobu i jiných tepelných zdrojů, především pak halogenových nebo ventilátorů, o kterých si povíme na další stránce.