postheadericon Elektrické přímotopy v podobě sálavých panelů

Elektrické přímotopy mohou mít také podobu takzvaných infrapanelů. Fungují na docela jiném principu, než je konvekce. V mnohých ohledech jsou pak pro vytápění účinnější.

 

Infračervené topení nebo také sálavé topení funguje tak, že topné panely působí primárně na objekty, potažmo také lidi, kteří se v místnosti nacházejí. Teplo tak vstřebávají přímo tyto objekty a teprve následně z nich se ohřívá vzduch. Konvekce, tedy ohřev vzduchu u těchto elektrických přímotopů hraje menší roli, i když je uplatňována v menší míře také. Závisí to ovšem také na umístění sálavých infrapanelů. V případě, že jsou instalovány na stěnách, je podíl konvekčního vytápění větší. Panely je ale možné instalovat také na strop, kde pak konvekční podíl topení je minimální. Infrapanely na stropu totiž vyzařují teplo přímo dolů a ohřívají nábytek, objekty a osoby. Vzduch se tolik neohřívá, což znamená, že tolik necirkuluje a teplo se drží dole. Stropní panely jsou tak velice efektivním způsobem topení. V důsledku malé cirkulace vzduchu také nedochází k víření prachu, což je více než vhodné pro alergiky.

 

Sálavé topení má několik dalších výhod. Teplo sálající z panelů vstřebávají přímo osoby v místnosti, takže mají větší pocit tepla, i když vzduch je chladnější. Díky tomu se nemusí vytápět na tak vysokou teplotu. Vzhledem k vlnovým délkám, které sálavé panely produkují také teplo prostupuje sklem, což znamená, že nemůže docházet k případným únikům tepla okny. Díky principu ohřevu, kdy vzduch není tolik vysušován se vzdušná vlhkost nesráží na předmětech, jako tomu bývá hlavně na oknech a jejich rámech, takže nevznikají plísně ani jiné nežádoucí efekty.

 

Vzhled sálavých panelů

 

Infrapanely jsou také ze všech elektrických přímotopů nejzajímavější designem. Mohou být provedeny v mramoru, skle nebo pozinkovaném plechu o jedné velké, hladké ploše a jsou tenké, takže nehyzdí prostor, jako některé klasické radiátory. Mramor a sklo jsou pak dostupné v několika barevných provedeních. U skla je dokonce možná varianta zrcadlové tabule. Zrcadlové topné těleso pak vlastně plní dvě funkce současně.